Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | LJ67BAM60 |
| Weight (kg) | 11.9 kg |
| Depth (mm) | 298 mm |
| Height (mm) | 340 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Finish Colour | Black Glass |
| Rangehood Model Number | LJ67BAM60 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 460 m³/h |
|---|
Other Features
| Control type | Electronic Press Button |
|---|---|
| Boost function |
Filters
| Filter material | Stainless steel |
|---|---|
| Dishwasher safe filters |
Noise Level
| Noise when working | 63 dB |
|---|
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Electrical Connection
| Length of cord | 130 m |
|---|
Other
| Filter | No |
|---|---|
| EAN | 4242003897034 |
Manuals & Downloads
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

