








Accessories & Add-Ons




Specifications & Manuals
| Rangehood Type | Undermount |
|---|---|
| Model Number | LB57574AU |
| Weight (kg) | 9 kg |
| Depth (mm) | 300 mm |
| Height (mm) | 418 mm |
| Width (mm) | 520 mm |
| Power (W) | 252 W |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Optional Extra ducting Kits are available online to add to your order.
|
| Finish Colour Description | Stainless Steel Fascia Panel. |
| Rangehood Model Number | LB57574AU |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Max Air Capacity | 610 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 3 |
| Ducting size | 150 |
| Can be recirculated | |
| Ducting location | Top |
| Features | Lighting: 2 x 1-watt LED lights. Speeds: 3 x Speeds. Air Movement: Normal use 560 m³/h Intensive 610 m³/h Motor: Twin channel high-performance fan motor. Controls: Electronic controls with low-lift push buttons. Filters: Dishwasher-safe grease filters. Ducting; Yes, Optional Extra ducting kits are available online. Recirculation: Yes, an Optional Extra kit is available online. |
|---|---|
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single Internal Motor |
| Clean filter indicator |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Connection requirements | This product requires a 10amp electrical connection. For more information, please contact Winning Services on 1300 020 020 or your electrician. |
| Maximum current rating | 10 A |
| Length of cord | 1.5 m |
| Automatic power off | |
|---|---|
| Thermal overload protection |
| Filter material | Aluminum Mesh |
|---|---|
| Number of filters | 1 |
| Dishwasher safe filters |
| Noise when in operation - low to high | 53 - 70 |
|---|---|
| Noise when working | 70 dB |
| Origin | Italy |
|---|
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|---|
| EAN | 4242003768266 |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
