Featuring silent air extraction powered by the German-engineered Isodrive® motor technology, the impressive 1200mm-wide CL8912S BBQ wallmount rangehood is designed to withstand the harsh Australian environment - constructed with the highest quality stainless steel, and hand polished for a stunning hard-wearing lustre.
The pyramid design ensures a large extraction zone to effectively capture smoke and airborne grease over any barbecue. Complete with 5 extraction speeds, touch and remote control options, energy-efficient wide-angle LED lighting and automatic shut-off function.
It also comes with dishwasher-safe stainless steel baffles and Schweigen SteelFlex™ high performance safety ducting for easy cleaning and peace of mind.
The pyramid design ensures a large extraction zone to effectively capture smoke and airborne grease over any barbecue. Complete with 5 extraction speeds, touch and remote control options, energy-efficient wide-angle LED lighting and automatic shut-off function.
It also comes with dishwasher-safe stainless steel baffles and Schweigen SteelFlex™ high performance safety ducting for easy cleaning and peace of mind.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PKCL8912SE |
|---|---|
| Material | Quality 304 grade stainless steel |
| Depth (mm) | 800 mm |
| Height (mm) | 870 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Rangehood Model Number | CL8912SE |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Manufacturer's 10 Years Motor Warranty
Manufacturer's 5 Years Canopy Warranty
Manufacturer's Lifetime Filter Warranty
Manufacturer's Lifetime GU10 LED Globe Warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 5 |
Other Features
| Features |
|---|
Filters
| Dishwasher safe filters |
|---|
Other
| EAN | 9343415008386 |
|---|
Compare to similar items
Schweigen 120cm Silent BBQ Canopy Rangehood PKCL8912SE
$5,199
| Material | Quality 304 grade stainless steel |
|---|---|
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
Schweigen 120cm Silent Twin Motor BBQ Canopy Rangehood PKCL7372SP2
$6,998
| Max Air Capacity | 3000 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

