




Accessories & Add-Ons

Aero 200mm Metal Roof Ducting Kit ADK200MET

Aero 200mm Tiled Roof Ducting Kit ADK200TILE

Aero 200mm Wall / Eave Roof Ducting Kit ADK200WALL

Sirius 200mm Under Eave Ducting Kit EASYEAVE-200

Sirius 200mm Metal Roof Ducting Kit EASYROOF200M

Sirius 200mm Tiled Roof Ducting Kit EASYROOF200T
Introducing the Schweigen 120cm Classic Series Ceiling Cassette Rangehood with Single External Motor. This rangehood offers powerful and silent extraction, thanks to its German-engineered Isodrive® motor. It efficiently removes steam, smoke, and odours, leaving your kitchen fresher for longer. With its perimeter aspiration feature, this rangehood creates a venturi effect along its edges, effectively capturing smoke, steam, odours, and airborne grease. The Schweigen Isodrive® motors are highly energy-efficient, requiring just 62 watts of power to run. This rangehood boasts an innovative design that is ideal for installation over island or peninsula kitchen benches. It can be installed flush into the ceiling or bulkhead, providing uninterrupted views. With multiple motor options available, you can choose the extraction power that suits your cooking style. The high-quality filters are designed to minimize grease and oil buildup and are easy to remove and dishwasher-safe. Additionally, this rangehood comes bundled with right-sized ducting at no extra cost. Enjoy peace of mind with the 10-year warranty on silent Isodrive® systems, 3-year warranty on canopies, and lifetime warranty on filters. Upgrade your kitchen with the Schweigen 120cm Classic Series Ceiling Cassette Rangehood with Single External Motor.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Rangehood Type | Ceiling Cassette |
|---|---|
| Model Number | PKSCC1200SP |
| Depth (mm) | 700 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 1200 mm |
| Accessories included | 2 x aluminium, dishwasher safe filters |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Air Extraction
| Max Air Capacity | 1600 m³/h |
|---|---|
| Number of fan speeds | 1 |
| Ducting size | 200 |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Super fast air extraction | |
| Control type | Electronic |
| Light type | LED |
| Motor Type | Single External Motor |
Filters
| Filter material | Aluminium |
|---|---|
| Number of filters | 2 |
| Dishwasher safe filters |
Compare to similar items
Schweigen 120cm Classic Series Ceiling Cassette Rangehood with Single External Motor SCC1200SP PKSCC1200SP
$4,195
| Max Air Capacity | 1600 m³/h |
|---|
Schweigen Silent Modular Cassette Stainless Steel CC-PARA2SEPAK
$6,853
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 340 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Power (W) | 137 W |
Schweigen Silent Modular Cassette Stainless Steel CC-PARA2SPPAK
$6,179
| Max Air Capacity | 1600 m³/h |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 340 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Power (W) | 155 W |
Schweigen 120cm Stainless Steel Ceiling Cassette Rangehood with ISO Drive SP Twin Motors SCC1200-SP2PAK
$5,018
| Max Air Capacity | 3000 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 155 W |
Schweigen 100cm Stainless Steel Ceiling Cassette Rangehood with ISO Drive SE Motor SCC1000-SEPAK
$4,418
| Max Air Capacity | 3200 m³/h |
|---|---|
| Power (W) | 135 W |
Schweigen Silent Modular Cassette White CC-PARA4WSP2PAK
$11,667
| Max Air Capacity | 3000 m³/h |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 340 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Power (W) | 157 W |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
