



Up to 12 months interest free with Zip Money
The Eaton is a 380mm deep concealed rangehood featuring recessed front switching. Perfect for a deeper cabinet giving better capture efficiency than the standard 280mm deep rangehood.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ETN90L1B |
|---|---|
| Depth (mm) | 380 mm |
| Height (mm) | 290 mm |
| Width (mm) | 900 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Air Extraction
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|---|
| Ducting location | Rear |
Other Features
| Light type | LED |
|---|---|
| Motor Type | Single |
Filters
| Number of filters | 2 |
|---|
Other
| Primary Product Category | Rangehood |
|---|
Compare to similar items
Qasair 90cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN90L1B
$2,471
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 80cm Lismore Executive Under Cupboard Rangehood LIS800L2B
$3,163
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Undermount Executive Under Cupboard Rangehood NDCH120L2T
$2,998
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 60cm Foldaway Executive Under Cupboard Rangehood FA60L1T
$2,081
| Max Air Capacity | 900 m³/h |
|---|
Qasair 100cm Westmore Flinders Under Cupboard Rangehood WES100L2T
$2,889
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 120cm Eaton Executive Under Cupboard Rangehood ETN1200L2T
$3,550
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Qasair 90cm Foldaway Executive Under Cupboard Rangehood FA90L2T
$2,599
| Max Air Capacity | 1800 m³/h |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

