Specifications & Manuals
| Model Number | VT0398C-ST |
|---|---|
| Height (mm) | 464 mm |
| Width (mm) | 247 mm |
| Finish Colour | Black |
| Notes | Mixer Height 464mm / Spout height 257mm / Cartridge Size 35mm |
| Finish Colour Description | Grey Black (Santorini Black) |
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Features | |
| Gooseneck |
| Manufacturer Warranty | 15 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 15 Years, 5 Years Part & Labour, 10 Years Parts Only |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Litres Per Minute | 6.5 |
|---|
| Origin | Italy |
|---|
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9324974009519 |
Compare to similar items
Oliveri Essente Square Neck Pull Out Mixer Tap Gold SS2575-AU
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 304 grade stainless steel body |
| Sparkling |
Oliveri London Pull Out Spray Mixer Tap Matte Black LON580FMB-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Verona Pull out Goose Neck Mixer Tap White VA306507WH-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead free brass body |
Oliveri Venice Pull Out Right Angle Mixer Tap Matte Black VE570FMB-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Goose Neck Pull Out Mixer - Gun Metal SS31625-GM
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Square Goose Neck Pull Out Mixer - Copper SS31675-CU
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
13 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

