Specifications & Manuals
| Model Number | SN1030U |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 brushed stainless steel |
| Depth (mm) | 455 mm |
| Height (mm) | 205 mm |
| Width (mm) | 405 mm |
| Length (mm) | 405 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | ACP109 Benchtop drainer tray, AC14 Basket waste |
| Bowl Size | 355 (W) x 405 (D) x 205 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Fabricated with 25mm radius corners |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974007393 |
Compare to similar items
Oliveri Sonetto Single Bowl Undermount Sink SN1030U
| Material | 304 grade 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Topmount Sink SB50GM
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Nu-Petite Single Bowl Topmount Sink NP610
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 440 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Matte Black ST-MB1522-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Sonetto Single Bowl Left Hand Drainer Topmount Sink SN1022
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1019 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Diaz Single Bowl Topmount Sink with Double Drainer DZ133-3TH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Countertop or Undermount Sink Matte Black SC-MB1980
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Spectra Single Bowl Sink Black SB50BK
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
3 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

