


Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Oliveri Foldamate AC35

Oliveri Kitchenmate Sink Protector ACP106

Oliveri Professional Colander ACP136

Oliveri Professional Dish Basket ACP31

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ST-WH1520 |
|---|---|
| Material | 80% granite and quartz particles & 20% acrylic resin |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Length (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 390 (W) x 430 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Notes | Installer to complete semi-drilled tap hole for LH or RH bowl |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974011567 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Santorini Single Bowl Right Hand Drainer Sink ST-WH1520
$1,354
| Material | 80% granite and quartz particles & 20% acrylic resin |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Professional Series 1/2 Bowl Undermount Sink PR1160U
$924
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 255 mm |
| Bowl Type | 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Spectra 1 & 1/2 Bowl Sink Black SB35BK
$2,433
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick). |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Standard Single Bowl Undermount Sink Matte Black ST-MB1530U-OF
$1,165
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sonetto Single Bowl Sink SN30TU
$777
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sonetto Single Bowl Undermount Sink SN1050U
$752
| Material | 304 grade 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 470 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
