Accessories & Add-Ons





Specifications & Manuals
| Model Number | ST-BL1563U |
|---|---|
| Material | 80% granite and quartz particles & 20% acrylic |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Length (mm) | 860 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Bowl Size | 380 (W) x 450 (D) x 210 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | The Santorini Undermount Double Bowl provides 2 larger standard bowls for those who prefer the convenience two 32 litre main bowls. |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 398 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 788 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974009502 |
Compare to similar items
Oliveri Santorini Double Bowl Undermount Sink ST-BL1563U
| Material | 80% granite and quartz particles & 20% acrylic |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 398 mm |
| Cut Out Width (mm) | 788 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Matte Black ST-MB1517-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Matte Black ST-MB1516-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Petite 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Double Drainer PE341-3TH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 1/2 Bowl Sink ST-BL1575
| Material | 80% granite and quartz particles & 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
16 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
