


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ST-BL1573U |
|---|---|
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic. |
| Weight (kg) | 15.5 kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 320 mm |
| Width (mm) | 930 mm |
| Accessories included | 2 x 90 mm Basket Waste (AC28) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Number of tapholes | 0 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Compatible Benchtop Types
| Hardwood Benchtops |
|---|
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| EAN | 9324974020095 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Santorini Piccolo Double Bowl Undermount Sink Black ST-BL1573U
$1,181
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic. |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink NP615NTH
$1,052
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 755 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse 1 & 3/4 Bowl Countertop or Undermount Sink White SC-WH1984
$2,072
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Black ST-BL1511-OF
$1,886
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Matte Black ST-MB1511-OF
$1,886
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
