





Accessories & Add-Ons



Promotions
This single bowl sink is made for undermount installation, to give you an undisturbed flow between your benchtop and sink edge. Its stainless steel surface is soundproof, so your running tap won’t be a nuisance to anyone around you.
With the included accessories of a designer waste and a bowl protector, you can do more with this sink while helping it maintain its shimmer.

Large bowl capacity
Cleaning is easier when there’s less clutter. From stacking large dinner plates to soaking baking trays, this sink gives you plenty of room to get your washing up or food prep done in one go. Worth noting is the impressive bowl depth of 225mm, deeper than the industry standard.

Undermount
Undermounting this sink will give you a totally concealed sink aesthetic that doesn’t break the clean flow of your benchtop. Undermounted sinks sit underneath your benchtop. Keep in mind, undermounting is only suitable in stone or concrete benchtops, as laminate or hardwood benchtops can be water-damaged by undermounting.

Bowl protector
The included bowl protector is designed to slot inside your sink bowl in order to protect it from scratches and help it to maintain its sleek shine. You can also use this accessory to balance items that need defrosting.

Softtone and soundproofing
The sink surface retains heat, acting as an insulation measure to create a soundproof finish. Your running tap won’t be a nuisance to anyone else in your household.
Specifications & Manuals
| Model Number | PR1190U |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
| Depth (mm) | 505 mm |
| Height (mm) | 225 mm |
| Width (mm) | 810 mm |
| Length (mm) | 810 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Drainer basket , Sink clips, Basket waste |
| Bowl Size | 760 (W) x 455 (D) x 225 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Fabricated with 10mm radius corners |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 455 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Categories | Undermount |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974007065 |
Compare to similar items
Oliveri Flinders Single Bowl Topmount Sink with Left-Hand Drainer FL122-NTH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Standard Single Bowl Topmount Sink Black ST-BL1531OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
Oliveri Santorini Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer White ST-WH1522-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Diaz Single Bowl Topmount Sink with Double Drainer DZ133-3TH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Diaz Single Bowl Left Hand Drainer Sink DZ122NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.


