


Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Oliveri Mito Right Angle Mixer MT0039C-BLACK

Oliveri Pepe Swivel Mixer Tap PT2010C-BLACK

Oliveri Pepe Swivel Kitchen Mixer Tap PT2010C-ST-BL
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ST-BL1515-LHB |
|---|---|
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic. |
| Weight (kg) | 21 kg |
| Depth (mm) | 580 mm |
| Height (mm) | 310 mm |
| Width (mm) | 1260 mm |
| Accessories included | 2 x 90 mm Basket Waste (AC28) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Compatible Benchtop Types
| Hardwood Benchtops |
|---|
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9324974026646 |
Compare to similar items
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Black ST-BL1515-LHB
$1,141
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic. |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Monet 1 and 1/2 Bowl Undermount Sink MO72U
$924
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Endeavour Double Bowl Topmount Sink EE64-1TH
$514
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.9 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Lakeland 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink LL137
$398
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Diaz Undermount Sink DZ10U
$704
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Diaz Double Bowl Universal Sink DZ23TU
$718
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Black ST-BL1511-OF
$1,886
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Spectra Double Bowl Sink Black SB63BK
$2,298
| Material | 304 grade,18/10 brushed stainless steel (1.2 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sonetto Double Bowl Left Hand Drainer Topmount Sink SN1072
$1,987
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1284 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
