




Accessories & Add-Ons





Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse 1 & 3/4 Bowl Countertop or Undermount Sink White SC-WH1984
This traditional farmhouse sink is designed with flexibility in mind. It is fully reversible, allowing you to choose between a smooth or scalloped front face depending on your design preference. Its versatile installation options—on, in, or under the benchtop—make it suitable for a wide range of kitchen styles, from rustic farmhouse to refined contemporary. Whether as a striking focal point or a seamless fit into your cabinetry, the Sicily sink delivers elegant functionality.
Each Sicily sink is unique, with slight dimensional variations that reflect its handcrafted nature. Measuring the actual sink before installation is essential to ensure a perfect fit. While basket wastes are not included, the sink is compatible with Oliveri extended screw-length wastes, available in a variety of finishes. Low maintenance and easy to clean, the high-gloss white or matte black finish resists everyday wear while retaining its brilliance over time. The Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse Sink is more than just a sink—it’s a lasting investment in European quality, sophisticated design, and kitchen functionality.

Softtone and soundproofing
The sink surface retains heat, acting as an insulation measure to create a soundproof finish. Your running tap won’t be a nuisance to anyone else in your household.

Large bowl capacity
Cleaning is easier when there’s less clutter. From stacking large dinner plates to soaking baking trays, this sink gives you plenty of room to get your washing up or food prep done in one go. Worth noting is the impressive bowl depth of 225mm, deeper than the industry standard.

Attractive undermount design
This sink attaches to the underside of your benchtop, allowing the bench surface to overhang the edges, and really showcase the material. As this means the benchtop receives more exposure to water, an undermount sink is best paired with a water-resistant stone benchtop or similar surface.

Lead-Free Peace of Mind
Oliveri’s sinks and taps are designed with your family’s health in mind, crafted from lead-free materials to ensure purity and safety in your kitchen. Free from harmful contaminants, these products offer a healthier, eco-conscious choice, allowing you to enjoy peace of mind while adding style and functionality to your space.
Specifications & Manuals
| Model Number | SC-WH1984 |
|---|---|
| Material | Fireclay |
| Weight (kg) | 71.5 kg |
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 914 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
| EAN | 9324974029203 |
|---|
Compare to similar items
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse 1 & 3/4 Bowl Countertop or Undermount Sink White SC-WH1984
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
Oliveri Flinders Double Bowl Sink with Drainer FL172
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Spectra Double Bowl Brushed Gold Sink SB63AU
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Nu-Petite Double Bowl Topmount Sink NP663
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 855 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Diaz Undermount Sink DZ10U
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Nu-Petite Double Bowl Sink NP663NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 855 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 1/2 Bowl Sink ST-BL1575
| Material | 80% granite and quartz particles & 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Undermount Sink Matte Black ST-MB1563U-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

