


Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Oliveri Pepe Swivel Kitchen Mixer Tap PT2010C-ST-BL
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ST-BL1574 |
|---|---|
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
| Weight (kg) | 15.5 kg |
| Depth (mm) | 590 mm |
| Height (mm) | 320 mm |
| Width (mm) | 930 mm |
| Accessories included | 2 x 90 mm Basket Waste (AC28) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Number of tapholes | 1 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Compatible Benchtop Types
| Hardwood Benchtops |
|---|
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9324974020101 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink Black ST-BL1574
$1,292
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Spectra 1 and 1/2 Bowl Sink SB35SS
$1,674
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Matte Black ST-MB1511-OF
$1,886
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Spectra 1 and 1/2 Bowl Sink Gun Metal SB35GM
$2,053
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Nu-Petite Double Bowl Sink NP663NTH
$753
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 855 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Petite 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Double Drainer PE341-3TH
$898
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Undermount Sink Matte Black ST-MB1563U-OF
$1,566
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
