







Accessories & Add-Ons




The single bowl of this sink boasts a depth of 225mm, which is greater than the industry standard.
With the included accessories of a designer waste, a chopping board, and a bowl protector, you can do more with this sink while helping it maintain its shimmer.

Contemporary square design
This sink would make a great statement piece in any modern kitchen. The square basket wastes will capture any solid food scraps in your bowl and, although the bowls are square by design, their soft radius corners make for easy cleaning.

Bowl protector
The included bowl protector is designed to slot inside your sink bowl in order to protect it from scratches and help it to maintain its sleek shine. You can also use this accessory to balance items that need defrosting.

Softtone and soundproofing
The sink surface retains heat, acting as an insulation measure to create a soundproof finish. Your running tap won’t be a nuisance to anyone else in your household.
Specifications & Manuals
| Model Number | PR1131 |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
| Depth (mm) | 505 mm |
| Height (mm) | 225 mm |
| Width (mm) | 430 mm |
| Length (mm) | 430 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Drainer basket , Chopping board, Sink clips, Basket waste |
| Bowl Size | 380 (W) x 405 (D) x 225 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Fabricated with 10mm radius corners |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 410 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Australia |
|---|
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9324974007089 |
Compare to similar items
Oliveri Professional Series Single Bowl Topmount Sink PR1131
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 485 mm |
| Cut Out Width (mm) | 410 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Standard Single Bowl Topmount Sink Matte Black ST-MB1531-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer White ST-WH1522-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Professional Series 1/2 Bowl Undermount Sink PR1160U
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Cut Out Width (mm) | 255 mm |
| Bowl Type | 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Undermount Single Bowl Sink ST-WH1550U
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Diaz Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer DZ121NTH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 330 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Spectra Single Bowl Brushed Gold Sink SB50AU
| Material | 304 grade,18/10 coloured stainless steel (1.2 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
3 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
