


One of its standout features is the single lever design, allowing for easy and precise control of water flow and temperature. Whether you're washing dishes or filling a pot, the Oliveri London Mixer ensures effortless operation.
With the Oliveri London Mixer, you're not just getting a tap; you're adding a touch of elegance and efficiency to your kitchen. Upgrade your culinary space with this stylish and functional mixer that combines timeless design with modern convenience.
Specifications & Manuals
| Model Number | LON580FMB |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
| Weight (kg) | 1.3 kg |
| Height (mm) | 130 mm |
| Width (mm) | 49 mm |
| Finish Colour | Matte Black |
| Tapware Style | Flat Lever Handle |
| Minimum Pressure | 150 kPa |
| Maximum Pressure | 500 kPa |
| Tap Reach (mm) | 218 |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|
| Features |
|
|---|---|
| Temperature Range - Maximum | 80 °C |
| Temperature Range - Minimum | 1 °C |
| Litres Per Minute | 6 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T43018 |
| EAN | 9324974025861 |
|---|
Compare to similar items
Oliveri London Single Lever Kitchen Mixer Tap Matte Black LON580FMB
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Goose Neck Mixer - Brushed Gold SS31620-AU
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Oliveri Verona Goose Neck Mixer Tap Chrome VA306500CR
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Lead free brass body |
Oliveri Venice Right Angle Mixer Tap Chrome VE570FCR
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Venice Goose Neck Mixer Tap Brushed Nickel VE520FBN
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Venice Goose Neck Mixer Tap Matte Black VE520FMB
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Venice Swivel Mixer Tap Brushed Nickel VE590FBN
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Goose Neck Mixer - Stainless Steel SS31620
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

