





Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Model Number | PN-MB1563U |
|---|---|
| Material | 80% Granite and quarts particles & 20% acrylic |
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Length (mm) | 860 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Covered basket waste (AC28) |
| Bowl Size | 380 (W) x 450 (D) x 210 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer's warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|---|
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Transfer to Clearance | |
| EAN | 9324974010164 |
Compare to similar items
Oliveri Pietra Double Bowl Undermount Sink PN-MB1563U
| Material | 80% Granite and quarts particles & 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Apollo 1 and 3/4 Bowl Inset Sink AP1416
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Flinders Double Bowl Topmount Sink with Right-Hand Drainer FL171-NTH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Spectra Double Bowl Sink SB63GM
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Diaz 1 & 1/2 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer DZ102NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Nu-Petite Double Bowl With Double Drainer Topmount Sink NP653
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1530 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
3 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
