


Accessories & Add-Ons




Specifications & Manuals
| Model Number | PE353NTH |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 192 mm |
| Width (mm) | 1430 mm |
| Length (mm) | 1430 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 330 (W) x 400 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Under its policy of ongoing product development Tasman Sinkware may from time to time change product specification without notice. |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1410 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Australia |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Small Bowl Size | 330 (W) x 400 (D) x 180 (H) |
| EAN | 9324974001025 |
Compare to similar items
Oliveri Petite Double Bowl Double Drainer Sink PE353NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1410 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Matte Black ST-MB1511-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Flinders 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Left-Hand Drainer FL112-NTH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink ST-WH1564
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Petite 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Double Drainer PE341-3TH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Double Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
