Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WA63UPACK |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 506 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 881 mm |
| Length (mm) | 881 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Bowl Size | 380 (W) x 420 (D) 200 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Categories | Undermount |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Transfer to Clearance | |
| EAN | 9324974007768 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Nu-Petite Double Bowl Undermount Sink Pack WA63UPACK
$732
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 and 3/4 Bowl Undermount Sink NP61U
$898
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink NP615NTH
$1,052
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 755 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Nu-Petite Double Bowl With Double Drainer Topmount Sink NP653
$942
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1530 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Petite 1 and 1/2 Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink PE301
$701
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse 1 & 3/4 Bowl Countertop or Undermount Sink White SC-WH1984
$2,072
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
Oliveri Lakeland 1 and 1/2 Bowl Right Hand Drainer Sink LL126
$417
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Flinders 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Left-Hand Drainer FL112-NTH
$808
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Monet 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink MO711.1TH
$1,122
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

