


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | NP616NTH |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
| Weight (kg) | 8 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 218 mm |
| Width (mm) | 775 mm |
| Accessories included | |
| Bowl Size | Main Bowl 380W x 420H x 200D / 3/4 Bowl 280W x 350H x 130D |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Under its policy of ongoing product development Tasman Sinkware may from time to time change product specification without notice. All dimensions given are approximate and should be checked prior to installation. |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Number of tapholes | 0 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to oliveri.com.au) |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 755 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 350 mm |
| Small Bowl Size | 280 (W) x 350 (D) x 130 (H) |
| EAN | 9324974004767 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Nu-Petite 1 and 3/4 Topmount Bowl Sink NP616NTH
$785
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 755 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink ST-WH1564
$1,530
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Diaz 1 & 1/2 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer DZ101NTH
$540
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Monet 1 & 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink MO7123TH
$800
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink ST-BL1564
$1,674
| Material | 80% granite and quartz particles & 20% resin |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
