Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WA70UPACK |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 820 mm |
| Length (mm) | 820 mm |
| Accessories included | 2 x 90mm basket wastes included |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Oliveri will rectify any genuine manufacturing fault found with any Oliveri sink during normal domestic use. |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 456.4 mm |
|---|---|
| Cut Out Length | 776.4 mm |
| Cut Out Width (mm) | 776.4 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Sink Categories | Undermount |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Transfer to Clearance | |
| EAN | 9324974007751 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Monet Double Bowl Undermount Sink Pack WA70UPACK
$718
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 456.4 mm |
| Cut Out Width (mm) | 776.4 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sonetto Double Bowl Sink SN63TU
$1,257
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel (1.2mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Sonetto Double Bowl Left Hand Drainer Topmount Sink SN1072
$1,985
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1284 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

