

4 payments of $425.50 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Oliveri’s Santorini sinks are composed of 80% granite and quartz particles and 20% acrylic resin. This construction not only steeps your kitchen in European splendour; it gives you a sink that will last a long time and help you to maintain a clean kitchen. This sink boasts a 1 and 3/4 bowl configuration, allowing you to wash in one bowl and soak in the other. The attached drainer gives you ample room for drying dishes and defrosting.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ST-BL1510RHB |
|---|---|
| Depth (mm) | 580 mm |
| Height (mm) | 310 mm |
| Width (mm) | 1260 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Sink Installation
| Topmount |
|---|
Other
| Top Mount | |
|---|---|
| EAN | 9324974026639 |
Compare to similar items
Oliveri Santorini Right-Hand Basin 1 & 3/4 Basin And Drainer - Black ST-BL1510RHB
$1,702
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Spectra 1 and 1/2 Bowl Sink Gun Metal SB35GM
$2,053
| Material | 304 grade, 18/10 coloured stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 and 1/2 Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink NP601NTH
$753
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Undermount Sink Matte Black ST-MB1563U-OF
$1,566
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

