




Accessories & Add-Ons



Specifications & Manuals
| Model Number | MO711 |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Length (mm) | 1100 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Sink clips, Colander, Chopping board |
| Bowl Size | 350 (W) x 420 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Comes With a Single Standard Tap Hole please refer to the line diagram to note the tap hole location. |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
Included accessories:
|
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1030 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Australia |
|---|
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 130 mm |
| Small Bowl Size | 280 (W) x 350 (D) x 130 (H) |
| Second Bowl Size | 280mm L x 350mm W x 130mm D |
| EAN | 9324974001858 |
Compare to similar items
Oliveri Monet 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink MO711
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1030 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Endeavour Double Bowl Undermount Sink EE63U
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Diaz 1 & 1/2 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer DZ102NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Endeavour 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer EE11
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 and 1/2 Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink NP601NTH
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink NP615NTH
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 755 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
