





Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MO712 |
|---|---|
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 1100 mm |
| Length (mm) | 1100 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Sink clips, Basket waste, Colander, Chopping board |
| Bowl Size | 350 (W) x 420 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features | Included accessories:
|
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1030 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 130 mm |
| Small Bowl Size | 280mm W x 350mm H x 130mm D |
| Second Bowl Size | 280mm L x 350mm W x 130mm D |
| EAN | 9324974001889 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Monet 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Topmount Sink *NO TAP HOLE* MO712
$988
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 420 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1030 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink ST-WH1564
$1,530
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Diaz 1 & 1/2 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer DZ102NTH
$540
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer NP612NTH
$1,040
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1130 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Diaz 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right-Hand Drainer DZ111-3TH
$813
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.9 mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Endeavour 1 and 1/2 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer EE01
$429
| Material | Polished Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 385 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Monet Double Bowl Top Mount Sink MO763
$847
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 476 mm |
| Cut Out Width (mm) | 791 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Diaz 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink DZ111
$924
| Material | 304 grade 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Monet 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink MO711.1TH
$1,122
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
