


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | FE-WH1574 |
|---|---|
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
| Weight (kg) | 15.5 kg |
| Depth (mm) | 505 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 790 mm |
| Accessories included | 2 x Basket Waste (AC28) |
| Bowl Size | 344W x 400L x 200H |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | refer to oliveri.com.au |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Italy |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9324974020125 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Oliveri Florence Double Bowl Top Mount Sink White FE-WH1574
$1,149
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Ultraform Double Bowl Double Drainer Sink UF13DNTH
$626
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 450 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1365 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Sonetto Double Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink SN1071
$1,985
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1284 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Professional Butler Double Bowl Undermount Sink PR1263U
$2,148
| Material | 304 grade, 18/10 stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 455 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Diaz 1 & 1/2 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer DZ102NTH
$540
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Sonetto Double Bowl Left Hand Drainer Topmount Sink SN1072
$1,985
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1284 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
