



Accessories & Add-Ons




Specifications & Manuals
| Model Number | FE-BL1515 |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | 2X Basket Waste AC28 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
| Features |
|
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9324974019624 |
Compare to similar items
Oliveri Florence Black Double Bowl Topmount Sink With Drainer FE-BL1515
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink Black ST-BL1564-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Matte Black ST-MB1516-OF
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Sonetto Double Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink SN1071
| Material | 304 grade, 18/10 brushed stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 494 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1284 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
3 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
