Specifications & Manuals
| Model Number | SS2525 |
|---|---|
| Weight (kg) | 2.25 kg |
| Depth (mm) | 75 mm |
| Height (mm) | 735 mm |
| Width (mm) | 735 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Finish Colour Description | Stainless Steel |
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Features | Made from 304 grade stainless steel; pull out functionality; sleek design; swivel spout |
| Gooseneck |
| Manufacturer Warranty | 10 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Litres Per Minute | 7.5 |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | T29868 |
| Origin | China |
|---|
| Primary Product Category | Tap |
|---|---|
| Water efficient | 4 |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9324974012199 |
Compare to similar items
Oliveri Venice Pull Out Right Angle Mixer Tap Brushed Nickel VE570FBN-P
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body (DZ low lead) |
Oliveri Essente Square Neck Pull Out Mixer Tap Gold SS2575-AU
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 304 grade stainless steel body |
| Sparkling |
Oliveri Vilo Pull Out Mixer Tap Natural Brass VT0398B-NB
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Sparkling |
Oliveri Essente Swivel Pull Out Mixer Tap Stainless Steel SS31615
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | 316 Grade stainless steel body |
Oliveri Vilo Pull Out Goose Neck Mixer Tap Black Granite VT2425-ST-BL
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Brass body |
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Goose Neck Pull Out Mixer - Copper SS31625-CU
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
Oliveri Essente 316 Stainless Steel Square Goose Neck Pull Out Mixer - Brushed Black SS31675-BL
| Material | 316 Stainless Steel |
|---|
37 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

