



Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | EE70NTH |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 164 mm |
| Width (mm) | 1135 mm |
| Accessories included | |
| Bowl Size | 330W x 385H x 155D / Main Bowl 330W x 385H x 155D |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Number of tapholes | 0 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to oliveri.com.au) |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1115 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 385 mm |
| Small Bowl Size | 330 (W) x 385 (D) x 155 (H) |
| EAN | 9324974008895 |
Compare to similar items
Oliveri Endeavour Double Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer EE70NTH
$446
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1115 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Right-Hand Basin Single Basin And Drainer - Black ST-BL1520RHB
$1,362
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Diaz 1 & 1/2 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer DZ102NTH
$540
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Topmount Sink Black ST-BL1564-OF
$1,521
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
