Specifications & Manuals
| Model Number | WA10UPACK |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 192 mm |
| Width (mm) | 770 mm |
| Length (mm) | 770 mm |
| Accessories included | Drainer tray, Colander, Chopping board, Basket waste, Drainer basket |
| Bowl Size | 330 (W) x 400 (D) x 192 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime |
| Features |
|---|
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
| Origin | Australia |
|---|
| Sink Categories | Undermount |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Transfer to Clearance | |
| Second Bowl Size | 330mm L x 400mm W x 180mm D |
| EAN | 9324974007744 |
Compare to similar items
Oliveri Diaz Double Bowl Undermount Sink Pack WA10UPACK
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Sicily Fireclay Farmhouse 1 & 3/4 Bowl Countertop or Undermount Sink White SC-WH1984
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
Oliveri Nu-Petite 1 and 1/2 Bowl Right Hand Drainer Topmount Sink NP601NTH
| Material | 304 grade 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1060 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Petite 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Double Drainer PE341-1TH
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
3 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

