


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DZ153NTH |
|---|---|
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 192 mm |
| Width (mm) | 1430 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | |
| Bowl Size | 330 (W) x 400 (D) x 180 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Number of tapholes | 0 |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|---|
| Warranty Note | Lifetime manufacturer’s warranty (refer to oliveri.com.au) |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1410 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Australia |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Small Bowl Size | 330 (W) x 400 (D) x 180 (H) |
| EAN | 9324974006433 |
Compare to similar items
Oliveri Diaz Double Bowl Topmount Sink with Double Drainer DZ153NTH
$753
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1410 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Double Drainer |
Oliveri Monet 1 & 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink MO7123TH
$800
| Material | 304 grade, 18/10 polished stainless steel (0.8mm thick) |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Double Bowl Undermount Sink Matte Black ST-MB1563U-OF
$1,521
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Oliveri Nu-Petite 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer NP6123TH
$1,156
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1130 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini Right-Hand Basin 1 & 3/4 Basin And Drainer - Black ST-BL1510RHB
$1,616
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Oliveri Santorini 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Matte Black ST-MB1511-OF
$1,672
| Material | 80% granite and quartz particles and 20% acrylic |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Oliveri Petite 1 & 1/2 Bowl Sink with Right Hand Drainer PE301NTH
$623
| Material | 304 grade, 18/10 Polished stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 460 mm |
| Cut Out Width (mm) | 960 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
