Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Model Number | KM6367 |
| Depth (mm) | 512 mm |
| Height (mm) | 51 mm |
| Width (mm) | 792 mm |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 6 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 6 |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 516 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 796 mm |
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Thermal overload protection | |
| Residual heat indicator | |
| Spill protection |
Other Features
| Control type | Touch controls |
|---|---|
| Boost function |
Functions
| Keep warm |
|---|
Other
| EAN | 4002515273463 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Miele PowerFlex Induction Cooktop KM6367
$3,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 516 mm |
| Cut Out Width (mm) | 796 mm |
Miele 61cm Induction Cooktop KM6304
$2,999
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 600 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

