Specifications & Manuals
Key Specifications
| Dishwasher type | Semi Integrated |
|---|---|
| Model Number | G5000BKICLST |
| Weight (kg) | 43.7 kg |
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 805 mm |
| Width (mm) | 598 mm |
| Capacity Place Settings | 14 |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
Other Features
| Water Inlets | Cold or Hot |
|---|---|
| Features |
|
| Cutlery Drawer | |
| Heavy Cycle | |
| Cutlery basket |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | The Miele dIshwasher quality pledge includes parts and labour and is in addition to the manufacturer’s 2-year warranty. 10 year quality assurance against the failure of the door springs. 20 year anti-flooding guarantee. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Length of cord | 1.9 m |
Programs
| 70 Degree wash program | |
|---|---|
| Number of Programs | 5 Programs |
| Quick wash | |
| Pre wash | |
| Rinse Cycle | |
| Half load option | |
| Heavy Wash |
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Time Remaining Display |
Noise Level
| Noise when working | 46 dB |
|---|
Water Efficiency
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Litres Per Cycle | 9.2 Ltr/Cycle |
| WELS Product Registration Number | D02484 |
Functions
| Eco Mode |
|---|
Other
| Water efficient | 6 |
|---|---|
| EAN | 4002516361176 |
Compare to similar items
Miele Gen 5000 Semi-Integrated Dishwasher G5000BKICLST
$1,649
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 14 |
Miele Professional ProfiLine Semi-Integrated Dishwasher PFD101I-15A
$5,729
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 14 |
Miele ProfiLine Semi-Integrated Dishwasher PFD101I-10A
$5,729
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 14 |
Miele Semi Integrated Dishwasher PFD103SCI
$7,016
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Capacity Place Settings | 15 |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

