Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DGC7450BRWS |
|---|---|
| Depth (mm) | 568 mm |
| Height (mm) | 596 mm |
| Width (mm) | 595 mm |
| Accessories included | 1 x Universal Tray with PerfectClean, 1 x Baking Tray with PerfectClean, 1 x Wire Rack, 1 x pair FlexiClip Runners, 1 x Perforated Stainless Steel Cooking Container, 1 x Solid Stainless Steel Cooking Container and 2 x Descaling Tablets. |
| Finish Colour | White |
| Oven Fuel Type | Electric |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Descaling function | |
| Number of shelf positions | 5 |
| Control type | Touch |
| Temperature Range - Maximum | 250 °C |
| Temperature Range - Minimum | 30 °C |
| Oven Type | Combi Oven |
Functions
| Number of Functions | 220 |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | Hardwired |
|---|---|
| Connected load | 3.5 kW |
| Connection requirements | Needs to be hardwired by a qualified electrician |
Volume
| Oven Volume | 76 L |
|---|
Other
| Volume - One Compartment (Net) | 76 |
|---|---|
| Multi Function | |
| Steam Ovens | |
| Combination Microwave Ovens | |
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 4002516610694 |
| Combination Steam Ovens |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Miele DGC7450 VitroLine Steam Combi Oven White DGC7450BRWS
$4,899
| Oven Volume | 76 L |
|---|---|
| Oven Fuel Type | Electric |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

