Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WMR861WPS |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1600 RPM |
| Weight (kg) | 96 Kg |
| Depth (mm) | 643 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Stacking kit included |
Programs
| Automatic | |
|---|---|
| Jeans | |
| Number of Programs | 12 Programs |
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Easy Iron | |
| Rinse | |
| Whites | |
| Drain and Spin | |
| Shirts | |
| Memory | Favourites |
| Sports |
Other Features
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
Smart Features
| Delay Start |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 64 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01416 |
Other
| Primary Product Category | Front Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| Washing Machine Type | Front load |
| Automatic dosing | |
| Allergy | |
| EAN | 4002515834749 |
| Eco Program | |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Compare to similar items
Miele 9kg W1 Front Load Washing Machine WMR861WPS
$4,099
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Miele 8kg Front Load Washing Machine PWM908
$8,832
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
Miele Professional SmartBiz 8kg Front Load Washing Machine 12507000
$4,172
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

