Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WCR870WPS |
|---|---|
| Washing capacity | 9 kg |
| Spin Speed | 1600 RPM |
| Depth (mm) | 636 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Finish Colour Description | Lotus white |
| Stacking kit included |
Other Features
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features | ● TwinDos - Cleaner than ever: automatic dispensing with a revolutionary 2-phase system. ● CapDosing - Dispense special detergents, fabric conditioners and additives using portioned capsules. ● QuickPowerWash - Fast and thorough: clean laundry in less than 1 hour. ● PowerWash 2.0 - Clean, quick and especially energy-efficient for small loads. ● Honeycomb drum - Gentle care: the hexagonal sculptured surface of the drum allows garments to glide on a thin film of water. ● Stains option - Intensive cleaning: washing is adapted to treat stains. ● Information text - Information texts give you valuable tips for a perfect washing/drying result. ● Favourite programmes - It doesn’t get more user-friendly – store your most frequent programmes incl. options as favourite programmes. ● MultiLingua - All-rounder: you can choose the language for the display so that you fully understand every piece of information. ● EcoFeedback function - Consumption under control: this function gives you full control over electricity and water consumption. ● ProfiEco motor - Powerful and economical: Quiet, powerful energy-saving wash with Miele ProfiEco EnergySave motor. Long-lasting. ● Wash programmes: QuickPowerWash, Automatic plus, Cottons (coloureds), Minimum iron, Delicates, Shirts, Silk (hand-washable), Woollens (hand-washable), Express 20, Dark garments, Denim, Outerwear, Proofing, Sportswear, Trainers, Down duvets, Pillows, Down, Curtains, Clean machine, First wash, Separate rinse, Starch and Drain / Spin ● Wash options: Single Wash, Short, Soak, Pre-wash, Water plus, Additional rinse cycle, Extra quiet, Pre-ironing and Buzzer ● Delay start up to 24 hours ● Time left display ● Time of day display ● Programme sequence indicator ● Washing assistant ● AutoClean detergent drawer ● Low temperature wash "Cold" and "20 °C" ● Foam sensing |
| Control type | Touch controls |
| Anti Crease |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Programs
| Number of Programs | 26 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Heavy Duty | |
| Rinse |
Water Efficiency
| Water Star Rating |
|---|
Smart Features
| Auto Load Sensing |
|---|
Other
| Primary Product Category | Front Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 5 |
| EAN | 4002516088738 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Miele 9kg W1 Chrome Edition Front Load Washing Machine WCR870WPS
$3,299
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
Miele 8kg Front Load Washing Machine PWM908
$8,832
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
Miele Professional SmartBiz 8kg Front Load Washing Machine 12507000
$4,172
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Right |
| Stackable |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

