Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 643 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable |
Other Features
| Dryer Controls | Touch |
|---|---|
| Auto Sensing | |
| LED Display | |
| Time delay | |
| Anti Crease |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Safety Features
| Lockable Door | |
|---|---|
| Fuse Protection |
Programs
| Number of Programs | 22 Programs |
|---|---|
| Quick Dry | |
| Delicate |
Smart Features
| Water Tank Full Indicator |
|---|
Other
| Capacity | 9 |
|---|---|
| Energy consumption | 141 Kwh |
| Program Memory | |
| EAN | 4002515637401 |
Compare to similar items
Miele T1 7kg Heat Pump Dryer TCB140WP
$1,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

