Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 636 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 596 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Other Features
| Auto Sensing | |
|---|---|
| Time delay | |
| Anti Crease |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|
Functions
| Energy Saving Function |
|---|
Programs
| Delicate |
|---|
Other
| Capacity | 8 |
|---|---|
| Energy consumption | 158 Kwh |
| EAN | 04002515467145 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Miele 8kg Heat Pump Dryer TKG450WP
$2,899
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Miele Professional SmartBiz 8kg Heat Pump Dryer 12507330
$3,608
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

