Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Model Number | KM3034 |
| Weight (kg) | 20 Kg |
| Depth (mm) | 526 mm |
| Height (mm) | 46 mm |
| Width (mm) | 806 mm |
| Cooktop Material | Ceramic glass |
| Finish Colour | Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● Optimal - single-handed operation w/ rotary dial& QuickStart ● Extremely safe - GasStop&Restart function ● Easy cleaning - dishwasher-safe ComfortClean pot rests ● 5 Burners including centrally positioned high-output dual wok burner ● Electronic controls with rapid ● Ignition and switch-off ● Automatic reignition and minute minder ● Ceramic glass with raised stainless steel frame ● ComfortClean dishwasher-safe trivets Cooking Zones ● Front left - High-speed burner / Max. rating in 2700 W ● Rear left - Economy burner / Max. rating in 1000 W ● Centred - Dual wok burner / Max. rating in 4700 W ● Rear right - Standard burner / Max. rating in 1700 W ● Front right - Standard burner / Max. rating in 1700 W |
|---|---|
| Control type | Control knobs |
Burners
| Ignition | Electronic |
|---|---|
| Trivets | Cast iron |
Other
| Number of cooktop Burners or Zones | 5 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 780 mm |
| Primary Product Category | Gas Cooktop |
| Number of cooking zones | 5 |
| LPG Kit Included | |
| Wok burner | |
| EAN | 4002515078709 |
Compare to similar items
Miele 81cm Natural Gas Cooktop KM3034
$3,499
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 780 mm |
Miele 63cm Natural Gas Ceran Cooktop KM3014
$3,199
| Cooktop Fuel Type | Natural Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Miele 60cm 3 Burner Natural Gas Cooktop Stainless Steel KM2312G
$2,599
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 580 mm |
Miele 81cm Schott Ceran Gas Cooktop KM3034-1
$4,199
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 750 mm |
Miele 60cm 4 Burner Natural Gas Cooktop Stainless Steel KM362-1G
$1,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Miele 90cm 5 Burner Natural Gas Cooktop with Dual Wok Burner Stainless Steel KM2354G
$3,599
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 862 mm |
Miele 65cm Stainless Steel Natural Gas Cooktop KM2012GSS
$1,599
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 560 mm |
Miele 94cm Schott Ceran Natural Gas Cooktop KM3054-1
$4,999
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 916 mm |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

