Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Type | Induction |
|---|---|
| Cooktop Fuel Type | Electric |
| Model Number | CS7611FL |
| Weight (kg) | 12 kg |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 134 mm |
| Width (mm) | 378 mm |
| Accessories included | Mains cable |
| Cooktop Material | Ceramic Glass |
| Finish Colour | Black |
| Cookware compatibilty | Please note that induction cooktops are only compatible with cookware made from magnetic material. |
Burners
| Number of cooktop Burners or Zones | 1 |
|---|---|
| Number of cooking zones | 1 |
| Wok burner |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|---|
| Automatic pan detection | |
| Control type | Slider switch |
| Timer | |
| Boost function | |
| Easy clean cooking surface | |
| Stop and Go function |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 358 mm |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Automatic power off | |
| Residual heat indicator |
Electrical Connection
| Connected load | 3 kW |
|---|
Other
| EAN | 4002515963449 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Miele 38cm Induction Wok Cooktop CS7611FL
$5,799
| Cooktop Fuel Type | Electric |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 358 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

