Specifications & Manuals
Key Specifications
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Model Number | CS1013G |
| Depth (mm) | 520 mm |
| Height (mm) | 57 mm |
| Width (mm) | 288 mm |
| Cooktop Material | Stainless steel |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Other Features
| Control type | Control knobs |
|---|
Burners
| Trivets | Cast iron |
|---|
Other
| Number of cooktop Burners or Zones | 2 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 272 mm |
| Number of cooking zones | 2 |
| LPG Kit Included | |
| Oven Bundle | |
| Wok burner | |
| EAN | 4002515107898 |
Compare to similar items
Miele 29cm CombiSet Gas Cooktop CS1013G
$1,899
| Cooktop Fuel Type | Gas |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 500 mm |
| Cut Out Width (mm) | 272 mm |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

