Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | KFNS37452IDE |
|---|---|
| Depth (mm) | 555 mm |
| Height (mm) | 1788 mm |
| Width (mm) | 568 mm |
| Accessories included | Butter dish, Egg tray and Ice packs |
| Dispenser | Ice only |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
| Plumbing required | No |
Other Features
| Fridge Type | Bottom Mount Fridge |
|---|---|
| Features | |
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 283 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 202 L |
| Freezer Volume | 81 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Functions
| Eco Mode |
|---|
Other
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Fridge |
| Energy consumption | 336 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Beverage Fridges | |
| French Door Fridges | |
| EAN | 4002515345658 |
| Frost Control | Frost Free |
Compare to similar items
Miele 283L Integrated Bottom Mount Fridge KFNS37452IDE
$4,799
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | Ice only |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

