Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | F1471VI |
|---|---|
| Depth (mm) | 608 mm |
| Height (mm) | 2125 mm |
| Width (mm) | 451 mm |
| Finish Colour | Integrated (Own Cabinetry) |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|
Volume
| Total Volume | 250 L |
|---|---|
| Freezer Volume | 250 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Other Features
| Features | ● NoFrost ● IceMaker ● Mains water connection ● Acoustic door alarm ● Acoustic temperature alarm ● Optical door alarm ● Optical temperature alarm |
|---|---|
| Frost Free |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
Other
| Fridge - Freezer Category | Freezer |
|---|---|
| EAN | 4002514652443 |
| Frost Control | Frost Free |
Manuals & Downloads
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

