Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WTES5972LH |
|---|---|
| Weight (kg) | 125 kg |
| Depth (mm) | 742 mm |
| Height (mm) | 1920 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Other Features
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Display Panel | LCD |
| Light type | LED |
| Outdoor | |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 20 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Number of shelves | 10 |
| Door open alarm | |
| Activated charcoal filter |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Door
| Door reversing kit required | No |
|---|---|
| Default Door Hinge | Left |
| Reversible door | Yes |
Volume
| Total Volume | 593 L |
|---|---|
| Maximum Number of Wine Bottles | 211 Bottles |
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
Noise Level
| Noise when working | 38 dB |
|---|
Other
| Temperature Zones | Dual Zone |
|---|---|
| Primary Product Category | Wine Fridge |
| Energy consumption | 248 Kwh |
| Integrated Fridge | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges |
Compare to similar items
Liebherr Vinidor 211 Bottle Dual Zone Wine Storage Cabinet WTES5972LH
$9,299
| Default Door Hinge | Left |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

