Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | UWKES1752LH-21 |
|---|---|
| Depth (mm) | 570 mm |
| Height (mm) | 816 mm |
| Width (mm) | 597 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Other Features
| Fridge Type | Wine Fridge |
|---|---|
| UV Protection | |
| Display Panel | LED |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Temperature Range - Maximum | 20 °C |
| Temperature Range - Minimum | 5 °C |
| Number of shelves | 4 |
| Door open alarm | |
| Activated charcoal filter |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and Labor |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Lockable Door |
Door
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | Yes |
Volume
| Maximum Number of Wine Bottles | 46 Bottles |
|---|
Country of Origin
| Origin | Austria |
|---|
Cabinet Measurements
| Cabinet Height | 820 mm |
|---|---|
| Cabinet Width | 600 mm |
| Cabinet Depth | 580 mm |
Other
| Temperature Zones | Single Zone |
|---|---|
| Multi Level Temperature Control | |
| Integrated Fridge | |
| Glass Door | |
| Beverage Fridges | |
| Custom Installation |
Compare to similar items
Liebherr 46 Bottle Built-in Wine Cabinet UWKES1752LH-21
$4,999
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Frost Free |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

