Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | SBNes 3210 |
|---|---|
| Weight (kg) | 84.9 kg |
| Depth (mm) | 630 mm |
| Height (mm) | 1852 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Dispenser | No dispenser |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Plumbing required | Yes |
| Finish Colour Description | Smart Steel |
Other Features
| Fridge Type | Bottom Mount Fridge |
|---|---|
| Features |
|
| Adjustable shelves | |
| Frost Free | |
| Light type | LED |
| Temperature Control | Electronic |
| Wine bottle rack | |
| Twist ice maker | |
| Door open alarm |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Volume
| Total Volume | 321 L |
|---|---|
| Fridge Volume | 171 L |
| Freezer Volume | 150 L |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Electrical Connection
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
Door
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Reversible door | No |
Functions
| Eco Mode |
|---|
Other
| Fridge - Freezer Category | Fridge |
|---|---|
| Primary Product Category | Freezer |
| The big family freezer | 321 L |
| Designed to Match | SKES4210 |
| Energy consumption | 358 Kwh |
| Multi Level Temperature Control | |
| Ice Cube Tray | |
| Integrated Fridge | |
| Glass Door | |
| Pigeon Pair Type | Upright Freezers |
| EAN | 4016803177142 |
| Frost Control | Frost Free |
Compare to similar items
Liebherr 321L Bottom Mount Fridge SBNES3210RH
$4,402
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Dispenser | No dispenser |
| Default Door Hinge | Right |
| Frost Free |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

