Specifications & Manuals
Key Specifications
| Full-length Agitator | |
|---|---|
| Model Number | WTG9530S |
| Washing capacity | 9.5 kg |
| Spin Speed | 950 rpm |
| Depth (mm) | 700 mm |
| Height (mm) | 1020 mm |
| Width (mm) | 635 mm |
| Finish Colour | White |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
Other Features
| Water Inlets | Cold Only |
|---|---|
| Control type | Touch controls |
| Direct Drive Motor | |
| Time delay | |
| Pause Button | |
| Low-profile Agitator |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts and labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Safety Features
| Child lock | |
|---|---|
| Fault Indicator |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 98 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01272 |
Programs
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Delicate |
Smart Features
| Time Remaining Display |
|---|
Other
| Primary Product Category | Top Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 4 |
| Transfer to Clearance | |
| Energy consumption | 519 Kwh |
| Water consumption | 98 L |
| Washing Machine Type | Top Load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 8806087534610 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
LG 9kg Series 5 AI Top Load Washing Machine White WTX3-09W
$1,059
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
LG 9kg Series 5 AI Top Load Washing Machine Graphite WTX3-09G
$1,059
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
LG 8kg Series 5 AI Top Load Washing Machine White WTX3-08W
$926
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

