Specifications & Manuals
| Model Number | There are unsaved changes. |
|---|---|
| Washing capacity | 14 kg |
| Spin Speed | 1000 rpm |
| Depth (mm) | 645 mm |
| Height (mm) | 950 mm |
| Width (mm) | 650 mm |
| Finish Colour | Grey |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Matte Graphite |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Auto Sensing | |
| Control type | Command wheel |
| Time delay |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 424 |
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing |
| Default Door Hinge | Left |
|---|
| Litres Used Per Wash | 144 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C02339 |
| Steam program |
|---|
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 424 Kwh |
| Water consumption | 144 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| EAN | 8806096021903 |
Compare to similar items
LG 14kg XL Series Front Load Washing Machine Matte Graphite WXLS-1014G
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
LG 8kg Series 3 Slim Front Load Washer with AI Wash WX3-1208W
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
26 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkFree Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

