Specifications & Manuals
| Model Number | WV9-1412B |
|---|---|
| Washing capacity | 12 kg |
| Spin Speed | 1400 rpm |
| Weight (kg) | 73 kg |
| Depth (mm) | 660 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Accessories included | 1 x Hot Water Inlet Hose, 1 x Cold Water Inlet Hose, 1 x Drainage Hose. |
| Finish Colour | Black |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
| Finish Colour Description | Tinted Glass Door with Chrome Trim. |
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Electronic |
| Direct Drive Motor | |
| Family size washing machine | |
| Time delay | |
| Anti Crease | |
| Auto Balance | |
| Pause Button |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 10 Year Warranty on Direct Drive Inverter Motor (Parts Only). |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Energy Consumption(kWh/annum) | 291 |
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Child lock |
|---|
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display | |
| WiFi-enabled |
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible door | No |
| Litres Used Per Wash | 103 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01839 |
| Number of Programs | 12 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Handwash | |
| Wool | |
| Steam program | |
| Rinse | |
| Easy Care | |
| E-Cotton | |
| Mixed | |
| Bedding | |
| Sports |
| Allergy |
|---|
| Water efficient | 4.5 |
|---|---|
| Energy consumption | 291 Kwh |
| Water consumption | 103 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 8806098523740 |
| Eco Program |
Compare to similar items
LG Series 9 12kg Front Load Washing Machine Black WV9-1412B
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
LG 8kg Series 3 Slim Front Load Washer with AI Wash WX3-1208W
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
194 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

