Specifications & Manuals
| Model Number | WD1411SBWWTP20Y |
|---|---|
| Washing capacity | 13 kg |
| Drying capacity | 0 kg |
| Depth (mm) | 680 mm |
| Height (mm) | 1200 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Heavy Stain | |
|---|---|
| Dark Wash | |
| Number of Programs | 20 Programs |
| Cotton | |
| Delicate | |
| Wool | |
| Heavy Duty | |
| Steam program | |
| Easy Care | |
| Silent Wash | |
| E-Cotton | |
| Mixed | |
| Bedding | |
| Sports |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | Parts & Labour |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Energy Star Rating Wash | 4.5 |
|---|---|
| Energy Star Rating Dry | N/A |
| Features |
LG WD1411SBW 11kg Front Load Washing Machine with TrueSteam LG 2kg Twin Wash® Mini Washer WTP20Y |
|---|
| Type of connection | 10A plug & lead |
|---|
| Litres Used Per Wash | 94 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01504 |
| Origin | South Korea |
|---|
| Water efficient | 4.5 |
|---|
Compare to similar items
LG 13kg Total Washing Load TWINWash® Front Load Washing Machine WD1411SBWWTP20Y
| Water Star Rating |
|---|
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

