Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | WD1611SMW2 |
|---|---|
| Washing capacity | 11 kg |
| Spin Speed | 1600 rpm |
| Depth (mm) | 680 mm |
| Height (mm) | 850 mm |
| Width (mm) | 600 mm |
| Finish Colour | White |
| Stackable | |
| Measurement note | We recommend allowing an extra 150mm in depth for hoses and connections. Dimensions may not include door or control panel. |
Other Features
| Water Inlets | Hot and Cold |
|---|---|
| Features |
|
| Control type | Dial |
| Direct Drive Motor | |
| Time delay | |
| Auto Balance | |
| Pause Button |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 2 years parts and labour plus 18 years on Inverter Direct drive motor parts |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Energy Efficiency
| Energy Star Rating |
|---|
Smart Features
| Delay Start | |
|---|---|
| Auto Load Sensing | |
| Time Remaining Display |
Water Efficiency
| Litres Used Per Wash | 94 L |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| WELS Product Registration Number | C01505 |
Safety Features
| Lockable Door |
|---|
Programs
| Number of Programs | 14 Programs |
|---|---|
| Quick wash | |
| Cotton | |
| Wool | |
| Heavy Duty |
Other
| Primary Product Category | Front Load Washer |
|---|---|
| Water efficient | 4.5 |
| Transfer to Clearance | |
| Energy consumption | 360 Kwh |
| Water consumption | 94 L |
| Washing Machine Type | Front load |
| Fast Wash Option | |
| EAN | 8806098021680 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
LG 11kg Centum™ Front Load Washing Machine WD1611SMW2
$2,202
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Stackable |
LG 8kg Series 3 Slim Front Load Washer with AI Wash WX3-1208W
$823
| Energy Star Rating | |
|---|---|
| Water Star Rating | |
| Default Door Hinge | Left |
| Stackable |
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

